Ceny prądu mogą pochłonąć nasze oszczędności

Już od stycznia 2020 można zauważyć spore podwyżki za prąd, co przekłada się na podnoszenie cen wszystkich innych produktów i usług. Przewidywania nie są zbyt optymistyczne – z roku na rok ma być coraz drożej. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób inwestycje w OZE mogą temu zaradzić!

 

Dlaczego ceny prądu rosną? Czy inwestycje w OZE mogą pomóc?

Zatrważający stan środowiska sprawia, że Unia Europejska jest zmuszona do zalecenia radykalnych zmian w polityce energetycznej państw członkowskich. Tradycyjne elektrownie stają się coraz droższe w utrzymaniu, ponieważ nakłada się na nie wysokie stawki za uprawnienia do emisji CO2. Ponieważ polska energetyka wbrew zaleceniom UE nadal głównie opiera się na węglu brunatnym, wysokie opłaty obciążą większość fabryk i przedsiębiorstw. Póki co podwyżki nie są aż tak odczuwalne, jeśli chodzi o prąd dostarczany do mieszkań, ale wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie na niekorzyść.

Polski Rząd powinien bardziej postarać się zrealizować wymagania Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. Sytuację poprawić mogą np. inwestycje w OZE. Elektrownie wiatrowe, wodne czy solarne mają do 2030 roku produkować przynajmniej 32% ogólnie wytwarzanej energii.

 

Zwrot z inwestycji sposobem na zabezpieczenie się przed wysokimi rachunkami?

Wyższe rachunki za prąd odbijają się na obywatelach Polski na dwa sposoby. Po pierwsze, większe ceny zakupu będą stopniowo coraz bardziej przenoszone na odbiorców ostatecznych, więc wzrosną rachunki. Po drugie, na większe wydatki najbardziej narażone będą fabryki, przedsiębiorstwa i instytucje, które nadal będą proporcjonalnie zwiększać ceny oferowanych usług oraz produktów. Przez to życie codzienne w Polsce zacznie stawać się coraz droższe. Wiele osób słusznie obawia się już o swoje oszczędności. Najrozsądniej jest je korzystnie zabezpieczyć. Lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe nie dają zbyt dużego zysku, a bardziej opłacalne metody są ryzykowne lub czasochłonne. Najlepszym sposobem wydaje się więc postawienie na zwrot z inwestycji crowdfundingowej.

 

Inwestycje w OZE

Istnieje sposób na zabezpieczenie posiadanego kapitału, który przynosi aż trzy korzyści. Inwestycje w OZE pozwalają prognozować w aktualnych warunkach atrakcyjny zwrot, a do tego są krokiem w stronę poprawy stanu środowiska oraz zahamowania rosnących cen prądu. Na rynku polskim istnieją nieliczne firmy, które dostrzegły ogromny potencjał inwestycyjny w budowie elektrowni wiatrowych. W wygodny, a przy tym bezpieczny i legalny sposób można stać się wspólnikiem w takich przedsięwzięciach.

Warto zapoznać się z ofertami crowdfundingu udziałowego energetyki wiatrowej i portfolio zrealizowanych z sukcesem  podobnych projektów. Aktualnie największymi wygranymi są te przedsiębiorstwa, które zabezpieczyły się także przed nieprzychylną ustawą odległościową z 2016 roku, więc będą mogły dokończyć rozpoczęte realizacje. Ze względu na ustawę odległościową w Polsce, otwiera się również rynek inwestycyjny OZE na terenach sąsiedniej Ukrainy. Prognozy ekspertów co do poziomu zysków z tego typu inwestycji są na ten moment bardzo optymistyczne. Możliwe, że to doskonały sposób na zabezpieczenie nadwyżek kapitałowych przed rosnącymi cenami prądu!