Crowdfunding – czy każdy może zostać inwestorem?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie posiadanego kapitału jest jego rozsądne ulokowanie. Chociaż istnieje wiele rozmaitych metod na zainwestowanie pieniędzy, są one zwykle dość skomplikowane, ryzykowne lub mało opłacalne. Świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zadbać o swoją stabilność finansową, jest crowdfunding. Wyjaśniamy na czym polega i jakie daje korzyści oraz przyjrzymy się jego najpopularniejszym odmianom, jakimi są crowdfunding nieruchomości oraz crowdfunding w energetyce odnawialnej.


Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding to pojęcie, którego nazwa została zaczerpnięta z języka angielskiego. Jest połączeniem dwóch wyrazów: crowd (tłum) i funding (finansować). Większości kojarzy się z internetowymi zbiórkami charytatywnymi lub na rzecz realizacji różnych inicjatyw, projektów czy przedsięwzięć. Wtedy osoby chcące wesprzeć wybraną osobę bądź organizację, wpłacają określoną kwotę datku – może być dowolna, ale też związana z „progiem”, za którego przekroczenie otrzymuje się dowód wdzięczności w rozmaitej formie (podarunek rzeczowy, wpis pamiątkowy, prywatne spotkanie z autorem zbiórki itp.).

Z czasem pojawiło się jednak więcej odmian „zbiorowego finansowania”, wykorzystywanego w znacznie większych inwestycjach. Ciekawą opcją jest tzw. crowdfunding udziałowy. Podczas tego typu zbiórki, ostateczna kwota do osiągnięcia jest znacznie większa, a osoby chcące wesprzeć akcję, muszą przeznaczyć na ten cel również o wiele większe kwoty. W wyniku tego stają się jednak nie tylko dobrowolnymi pomocnikami, ale akcjonariuszami spółki. Zainwestowane pieniądze mają realny wpływ na rozwój danej inicjatywy, która w perspektywie zacznie przynosić zyski. Osoba posiadająca akcje danej firmy ma więc do nich prawo – w stopniu zależnym od wkładu finansowego. W jakie inwestycje tego typu najrozsądniej jest się zaangażować?


Crowdfunding nieruchomości

W dużych miastach Polski, niemalże każdego roku można zauważyć dynamicznie powstające, nowe osiedla. Inwestowanie w nieruchomości i wynajmowanie ich jest jednym z najpopularniejszych sposobów na tzw. zysk pasywny. Taka metoda lokowania kapitału wymaga jednak dość sporo pracy i zaangażowania. Nie wystarczy bowiem zakupić, lecz należy je jeszcze wynająć, co wiąże się z całą serią obowiązków. Nie każdy ma na to czas lub ochotę. Crowdfunding nieruchomości jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem.

Inwestycja w budowę nowoczesnych osiedli, nie wymaga tak dużego poświęcenia, jak w przypadku wynajmu, a do tego jest znacznie bardziej opłacalnym oraz bezpieczniejszym sposobem. W ostatnich latach rynek mieszkaniowy jest niezwykle korzystny dla osób posiadających nieruchomości i nic nie wskazuje na to, że cokolwiek miałoby się zmienić. Stopa zwrotu jest adekwatna do niskiego poziomu ryzyka inwestycyjnego, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na crowdfunding nieruchomości.


Crowdfunding w energetyce odnawialnej

Od kilku lat naukowcy alarmują o zatrważającym stanie środowiska naturalnego. By realnie przeciwdziałać ryzyku katastrofy ekologicznej, państwa Unii Europejskiej (w tym także i Polska) muszą wprowadzić takie zmiany w gospodarce energetycznej, by była mniej inwazyjna dla środowiska.

Interesującym rozwiązaniem dla każdego, kto chce w bezpieczny i pewny sposób zainwestować pieniądze, jest więc crowdfunding w energetyce odnawialnej. Szczególnie obiecujące są przedsięwzięcia związane z produkcją energii wiatrowej, która jest zdecydowanie najpopularniejszą opcją. Ryzyko inwestycyjne jest w tym przypadku bardzo niewielkie, a stopa zwrotu jeszcze większa niż w przypadku nieruchomości.


Dlaczego warto postawić na crowdfunding?

Crowdfunding jest świetnym sposobem na uzyskanie zysku pasywnego, bez potrzeby poświecenia dużej ilości czasu. Osoby zbyt zapracowane na co dzień, by podejmować dodatkowe skomplikowane działania, koniecznie powinny rozważyć taką metodę inwestowania. Wybór odpowiedniej inicjatywy jest przybliża nas do uzyskania atrakcyjnego przychodu i bezpiecznego ulokowania pieniędzy. Nie ma inwestycji, które są całkowicie bezpieczne, ale crowdfunding nieruchomości lub crowdfunding w energetyce odnawialnej wyróżniają się relatywnie niskim poziomem ryzyka. Co więcej, inwestor jest współwłaścicielem majątku spółki, który zyskuje na wartości wraz z postępami projektu.