Ile kosztuje utrzymanie psa?

Zwierzę w domu staje się nowym członkiem rodziny. Bywa też, że pochłania wydatki podobne w przypadku kolejnej osoby w gospodarstwie domowym. Szczególnie kosztowne jest utrzymanie rasowego pupila. Wyjaśniamy, ile kosztuje pies!

Trudno jest jednoznacznie ocenić, ile kosztuje pies, ponieważ każda rasa czy dane zwierzę jest inne. Rasowe szczeniaki mogą kosztować od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych! Do tego dochodzą koszty związane z żywieniem. Jeśli chce się najzdrowiej i najlepiej karmić psa, można wydać 200-500 zł na mięso, specjalne suplementy oraz najlepsze karmy. Sporo kosztuje także leczenie i obowiązkowe zabiegi, jak kastracja/sterylizacja, szczepienia czy usuwanie kamienia nazębnego. Niektóre rasy często chorują, np. mają problemy z oddychaniem czy stawami. Do tego trzeba doliczyć wydatki na zabawki, posłanie, smycz, kaganiec, szczotki oraz inne akcesoria.

Biorąc pod uwagę to, ile kosztuje pies, lepiej jest za darmo zaadoptować pupila ze schroniska. Najprawdopodobniej będzie już wykastrowany, a kundelki statystycznie rzadziej mają problemy ze zdrowiem. Przy tym kochają równie mocno i dają tyle samo radości!