Przejedzone oszczędności – ile wydajemy na posiłek?

Rosnąca skłonność do oszczędzania motywuje nas do rozsądniejszego planowania wydatków. Często jednak wciąż wydajemy więcej, niż byśmy sobie życzyli. Gdzie szukać oszczędności? Zdaniem wielu, warto to czynić na co dzień – na przykład redukując wydatki na żywność.

Ile wydajemy na jedzenie?
Wiele zależy od tego, kiedy, gdzie i jak jemy. Więcej zapłacimy za posiłki w restauracji – w tygodniu korzystając z promocji lunchowych, można zjeść dobry posiłek za około 20 zł, natomiast już wieczorem lub w weekend wydajemy 30 zł i więcej. Obecnie ceny żywności wzrosły, a jeśli chcemy wybrać dobre jakościowo produkty – np. bio warzywa czy mięso bez antybiotyków, rachunek zwiększa się o kilkadziesiąt procent. Ci, którzy upatrują oszczędności w spożywanych posiłkach, wydają około 300 zł miesięcznie na osobę, z kolei bardziej rozrzutni i przykładający wagę do jakości produktów, nawet kilkukrotnie więcej.

Oszczędności na jedzeniu – jak ich szukać?
Oszczędności można więc poszukać w samodzielnym komponowaniu posiłków. Przykładowy lunch przyrządzisz w domu za mniej niż 10 zł! Pierś kurczaka to koszt ok. 5zł, a solidną porcję warzyw również możesz już nabyć za ok. 5 zł. Warto też planować posiłki i tworzyć listy zakupów, wedle których będziesz kupować. Wówczas dostrzeżesz oszczędności, ale też zobaczysz, że w Twoim gospodarstwie domowym marnuje się mniej żywności!