Segregacja śmieci jako wartość ekologiczna, ale też finansowa

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach radykalnie podniosła ceny za usługę wywozu odpadów. Dlaczego wprowadzono takie zmiany? Wyjaśniamy kto zapłaci więcej i podpowiadamy, jak ograniczyć wydatki!

Podwyżki cen wywozu śmieci są związane z dyrektywami Unii Europejskiej. Państwa członkowskie mają bowiem wprowadzać stosowne zmiany, które przyczynią się do zmiany trybu życia obywateli na bardziej ekologiczny. Osoby segregujące płacą dwukrotnie więcej, a te które tego nie robią – nawet czterokrotnie!

Jak ograniczyć wydatki za wywóz śmieci?
Najwięcej za wywóz śmieci płacą mieszkańcy większych miast, ale wzrost cen odczują wszyscy. Wysokość opłaty jest obliczana na podstawie kilku kryteriów, m.in. liczby mieszkańców w nieruchomości czy jej powierzchni.
Jak ograniczyć wydatki za śmieci? Segregując odpady. Na każdym osiedlu stoją specjalne pojemniki. W domach jednorodzinnych można natomiast zainwestować w osobne kontenery i specjalne worki oznaczające konkretny rodzaj śmieci. W ten sposób będzie płacić się o połowę mniej, jednocześnie dbając o środowisko. Nie wymaga to specjalnie dużego wysiłku, a daje wiele korzyści!