Możliwości inwestowania w nieruchomości w Polsce

Od dobrych kilku lat inwestycje w nieruchomości są niezwykle korzystną metodą lokowania większego kapitału. Ceny mieszkań, domów, a także czynsze stale rosną. Kupno domu jest więc świetnym sposobem na zabezpieczenie pieniędzy i jednocześnie dobrym źródłem dodatkowego dochodu. Opisujemy możliwości inwestowania w nieruchomości w Polsce!


Deweloperskie inwestycje w nieruchomości

Osoby zaangażowane w inwestycje na rynku nieruchomości w większości docelowo dążą do stania się deweloperem. Według ustawy z 2011 działalność deweloperska definiowana jest jako obrót lokalami mieszkalnymi i domami, sprzedawanymi osobom fizycznym przez przedsiębiorców. By zawodowo zajmować się realizacją projektów oraz ich późniejszym spieniężaniem nie trzeba mieć żadnych uprawnień, licencji czy specjalistycznego wykształcenia. Konieczne jest tylko posiadanie działalności, najlepiej spółki kapitałowej lub komandytowej oraz pewnych źródeł finansowania. Najważniejsze jest jednak to, by posiadać odpowiednią wiedzę lub dobrych doradców. Chociaż teoretycznie deweloperem może być każdy, w praktyce takie inwestycje w nieruchomości są dużym wyzwaniem. Najlepiej odnajdują się w nich doświadczeni specjaliści.


Inwestycje w nieruchomości na wynajem

Niezwykle popularnym sposobem zarabiania na mieszkaniach jest ich wynajem. Inwestycje w nieruchomości o takim przeznaczeniu są korzystne z wielu względów. Zabezpiecza się spory kapitał, a co miesiąc dodatkowo otrzymuje się opłaty od lokatorów. Nawet jeśli zakupu dokonało się na kredyt, czynsz pozwala zwykle opłacić ratę, a często i nieco zarobić. Przy tym posiada się już cenną własność, którą po latach można korzystnie sprzedać lub wykorzystać do własnych celów.
O ile sposób ten wydaje się bardzo wygodny, sporządzenie umowy, znalezienie odpowiednich lokatorów, doglądanie mieszkania i inne działania związane z najmem mogą być nieco problematyczne. Nie każdy ma czas na takie dodatkowe zajęcie. Co więcej, źle dobrani mieszkańcy mogą spowodować zniszczenia i doprowadzić wnętrze do stanu wymagającego remontu.


Inwestycje w nieruchomości do remontu

Ciekawym sposobem inwestowania w nieruchomości jest zakup tanich mieszkań, które można wyremontować w celu podniesienia standardu. W ten sposób znacząco zwiększa się ich wartość i można po czasie sprzedać je z dużym zyskiem. Metoda wydaje się stosunkowo prosta, ale wiąże się z wieloma wyzwaniami. Samo znalezienie odpowiedniego lokum jest najmniejszym problemem. Najważniejsze jest, by zatrudnić sprawdzoną ekipę remontową, która solidnie wykona swoje zadanie. Cały proces z pewnością będzie trwać wiele miesięcy, a w jego trakcie najrozsądniej jest kontrolować przebieg prac. Perspektywa zysku rozciąga się w czasie i wymaga dużego wkładu finansowego. Usługi budowlano-remontowe z roku na rok drożeją, ze względu na brak rąk do pracy. W tracie robót często ujawniają się też liczne ukryte problemy (np. wadliwa kanalizacja), których naprawa pochłania duże kwoty. Może się więc okazać, że szacowany zarobek będzie o wiele mniejszy, a nasza inwestycja w nieruchomość mniej opłacalna niż zakładaliśmy.


Crowdfunding – nowoczesny sposób na inwestycje w nieruchomości

Każdy kto chciałby spróbować swoich sił w inwestycjach w nieruchomości, ale nie ma czasu lub odpowiedniego doświadczenia, koniecznie powinien poznać crowdfunding. Umożliwia on realny udział w projektach deweloperskich, dający w perspektywie szanse na zadowalający zysk. Cały proces opiera się na udziale w spółce komandytowej – osoba inwestująca staje się więc prawnym wspólnikiem. Następnie inwestuje określoną kwotę pieniędzy, która zostaje wykorzystana do realizacji konkretnych projektów. Po ich zakończeniu z powrotem otrzymuje się swoją część, powiększoną o należne odsetki.
Crowdfunding jest stosunkowo pewną i bezpieczną metodą, ponieważ rynek nieruchomości w Polsce wykazuje ewidentną tendencję wzrostową. Co więcej, aktualnie na rynku mamy do dyspozycji specjalistów od zarządzania inwestycjami, którzy są doświadczonymi profesjonalistami i warto im zaufać. Kapitał włożony w inwestycję w nieruchomość zostaje zabezpieczony i pasywnie się mnoży. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ przy tym procesie nie trzeba angażować swojego czasu! Pozostaje tylko śledzić postęp prac, który zazwyczaj jest regularnie przedstawiany w formie raportów dla wspólników w crowdfundingu.